top of page

Aktívnym občianstvom za liberálnu demokraciu

  • OĽP
  • May 13
  • Čítanie: 5

Náš dlhoročný partner Bratislavská medzinárodná škola liberálnych štúdií (BISLA) síce nezadával vlastnú tému do predfinálovej úlohy “Prejav aktívneho občianstva”, no aj tak sa rozhodol prierezovo oceniť našich finalistov a finalistky.


Všetkým oceneným samozrejme gratulujeme a v najbližších dňoch vám predstavíme 3 najlepšie práce, ktoré sa BISLA ocenila.


1. miesto - prejav: Jakub Žovinec, Gymnázium Ivana Kupca, Hlohovec


V súčasnej dobe sa spoločnosť potýka s mnohými výzvami, ktoré ovplyvňujú jej fungovanie a stabilitu. Jednou z najväčších hrozieb, ktoré ohrozujú ľudské práva a demokratické hodnoty,je šírenie dezinformácií. Táto téma je stále aktuálna a vyžaduje si pozornosť a aktívny prístup, aby sme mohli chrániť naše práva a slobody. V rámci úlohy "Prejav aktívneho občianstva" som sa rozhodol zameriť na dezinformácie ako hrozbu pre ľudské práva, pretože verím, že porozumenie tohto problému a aktívne proti nemu bojovať je nevyhnutné pre udržanie zdravej a fungujúcej demokracie.


Dezinformácie sú nástrojom, ktorý sa často využíva v geopolitických súbojoch medzi demokratickými a autokratickými režimami. Autokracie často využívajú dezinformácie na destabilizáciu demokratických štátov, oslabovanie dôvery v demokraciu a podkopávanie demokratických inštitúcii. Tento zápas medzi demokraciou a autokraciou sa odohráva na globálnej úrovni a ovplyvňuje politické a spoločenské dianie vo veľkej miere. Príkladom negatívneho vplyvu dezinformácií na demokratické procesy sú voľby v Nemecku a Spojených štátoch amerických. V oboch prípadoch boli dezinfonnácie použité na ovplyvňovanie voľby a manipuláciu verejnej mienky. V Nemecko sa objavili falošné správy o migrácii a bezpečnosti, ktoré mali za cieľ zvýšiť strach a nedôveru voči politickým stranám podporujúcim tolerantnú spoločnosť. V Spojených štátoch boli dezinformácie použité na podkopávanie dôvery vo voľby a šírenie konšpiračných teórii, čo viedlo k polarizácii spoločnosti.


Dezinformácie nie sú len globálnym problémom, ale ovplyvňujú aj našu domácu scénu. Krajne pravicové skupiny často šíria dezinformácie s cieľom podkopať dôveru v demokratické inštitúcie a šíriť nenávisť a rozbroje v spoločnosti . Tieto skupiny využívajú sociálne siete a iné online platformy na šírenie svojich myšlienok a manipuláciu verejnej mienky. Je dôležité, aby sme boli vedomí týchto aktivít a aktívne sa proti nim bránili. Šírenie dezinformácií má na spoločnosť negatívny vplyv na viacerých úrovniach. Dezinformácie napríklad ovplyvňujú zdravotnícku sféru, ako vidno na príklade pandémie COVID-19, kde sa šírili falošné informácie o vakcínach a ochranných opatreniach. Tento negatívny vplyv sa prejavuje aj v ekonomickej sfére, keď dezinformácie ovplyvňujú trhy a hospodárstvo.


Cieľom mojej práce je upozorniť na hrozbu, ktorú predstavujú dezinformácie pre ľudské práva a demokratické hodnoty. Chcem motivovať ľudí ku kritickému mysleniu, aby sme spoločne mohli čeliť tomuto problému. Je nevyhnutné, aby sme boli informovaní a vedeli rozpoznať dezinformácie, aby sme mohli chrániť naše práva a slobody. Verím, že aktívne občianstvo a spoločná snaha môžu prispieť k zlepšeniu situácie a udržaniu zdravej a fungujúcej demokracie.


Nižšie nájdete celý prejav Jakuba Žovinca.



2. miesto - video: Romana Gagačová, Gymnázium Andreja Vrábla, Levice 


Mojím hlavným cieľom pri tvorbe videa na tému médií a slobody slova bolo poukázať na dôležitosť nezávislej žurnalistiky ako základného piliera demokracie. V súčasnosti je stav médií v Európskej únii predmetom mnohých diskusií a analýz, pričom ich sloboda a nezávislosť nie sú v každej krajine zaručené rovnako. Ako aktívna občianka som sa rozhodla túto problematiku priblížiť verejnosti a podnietiť k zamysleniu nad tým, ako môžeme slobodné médiá chrániť a podporovať.


Pri tvorbe scenára som sa opierala o aktuálne údaje z hodnotení Európskej komisie, ktoré monitorujú stav slobody médií v rôznych krajinách. Video poukazuje na znepokojujúce fakty, napríklad na zhoršenie situácie v ôsmich krajinách EÚ v roku 2024 a na skutočnosť, že v niektorých štátoch dôvera občanov v médiá klesla pod 30 %. Tieto informácie sú dôležité nielen pre novinárov a odborníkov v oblasti médií, ale aj pre širokú verejnosť, ktorá si často neuvedomuje, aký veľký vplyv má nezávislá žurnalistika na ich každodenný život a na demokratické fungovanie spoločnosti.


Chcela som tiež vyzdvihnúť pozitívne kroky, ktoré podnikla Európska únia na ochranu médií a novinárov. V mojom videu preto spomínam opatrenia proti tzv. strategickým žalobám, ktorých cieľom je chrániť novinárov pred neopodstatnenými súdnymi spormi. Taktiež zdôrazňujem nový zákon o transparentnosti vlastníctva médií, ktorý má zabrániť politickému tlaku na verejnoprávne médiá. Tieto opatrenia sú dôležité pre zabezpečenie dôveryhodnosti a nezávislosti médií, a tým aj pre posilnenie demokracie.


Z hľadiska spracovania videa som využila program Adobe Premiere Pro, v ktorom som kombinovala vizuálne prvky s dynamickým strihom, aby som podporila pútavosť a zrozumiteľnosť obsahu. Vo videu som využila zábery z fotobánk Freepik a Pexels, ktoré pomohli doplniť obsah a vizuálne podporiť posolstvo videa, pričom som dbala na dodržanie autorských práv. Zároveň sú vo videu pridané aj titulky, aby bol obsah prístupný aj pre ľudí so sluchovým postihnutím a pre tých, ktorí preferujú sledovanie bez zvuku.


Vo videu vystupujem ako autorka sama, aby som priamo oslovila divákov a zdôraznila osobnú angažovanosť v tejto téme. Chcela som, aby diváci cítili naliehavosť problému a zároveň si uvedomili, že aj oni môžu prispieť k ochrane slobody slova – či už podporou nezávislých médií, kritickým myslením pri čítaní správ, alebo tlakom na politikov, aby zabezpečili ochranu novinárov.


Moje video nie je len informatívnym obsahom, ale aj výzvou k občianskej angažovanosti. Verím, že každý z nás má možnosť a zodpovednosť prispieť k tomu, aby médiá zostali slobodné a nezávislé, pretože iba tak môžeme ochrániť demokraciu a pravdu. Silné médiá znamenajú silnú demokraciu – a to je posolstvo, ktoré som sa snažila odovzdať prostredníctvom tejto úlohy.


Video, ktoré vytvorila Romana Gagačová, si môžete pozrieť nižšie.



3. miesto - obrázok: Martina Hreusíková, Gymnázium bilingválne, Tomáša Rúžičku 19, Žilina


Pre moje dielo prejavu aktívneho občianstva som si vybrala 2. tému a spracovala som ho vo vizuálnej forme. Vytvorila som obrázkovú koláž tvoriacu plagát vo veľkosti A3, ktorým sa snažím odpovedať na otázku témy; áno, dezinformácie tvoria hrozbu pre ľudské práva a demokratické hodnoty na Slovensku aj v Európe. Toto tvrdenie dokazujem konkrétnymi dezinformáciami a hoaxami navrchu plagátu, ktoré som vyhľadávala na sociálnych sieťach a weboch zaradených do zoznamu pochybných a nedôveryhodných portálov podľa stránky konšpirátori.sk


Vybrala som si konkrétne dezinformácie týkajúce sa imigrantov, keďže táto menšina je frekventovane démonizovaná a stáva sa obeťou klamstiev namierených proti nej, s cieľom ju vykresliť ako nebezpečnú hrozbu a v čitateľovi správy nabudiť nenávisť. Zahrnula som príspevky politických strán ĽSNS (SK) a SPD (CZ), ,,letenku", ktorú nemecká strana AfD zasielala ľuďom s migrujúcou minulosťou (s cieľom vytvoriť klamlivý dojem, že žijú v krajine nelegálne). Ďalej, vyjadrenie ministra vnútra SR Matúša Šutaja Eštoka o vyhostení ukrajinského imigranta s cieľom zavádzať ľudí o údajnom „prevrate"; články pofidérnych webov Hlavné správy a Zem a Vek; instagramový post od príslušníka hnutia Save Europe a komentáre obyčajných užívateľov Facebooku. Všetky dezinformácie sú spojené do bublinky „benzínu", ktorý sa prilieva do ohňa. Pod nimi v požiari horia ľudské práva z Všeobecnej deklarácie ľudských práv, ktoré sú spomínanými dezinformáciami porušované. Vedľa sa nachádzajú dve postavy, moslimské dievča a ukrajinský chlapec, zobrazujúci v spoločnosti najbežnejšiu obeť odporu a útokov v otázke imigrácie. Rozprávajú vo forme komiksu, s cieľom pôsobiť na emocionálnu stránku pozorovateľov plagátu sú postavy smutné, a navyše sú nakreslené v populárnom anime štýle, čím dokážu prilákať pozornosť aj mladšieho záujemcu.A celkovo je plagát po vizuálnej stránke farebný a pestrý, aby dokázal rýchlo zaujať pozornosť. 


Môj cieľ, ktorý som chcela plagátom dosiahnuť, bol ľuďom ukázať realitu dezinfonnácii, aké sú nebezpečne útočné a vedia špecifickým skupinám ublížiť. Svoju myšlienku a motiváciu pre ľudí som obsiahla v ružovom rámiku nad osobami. Chcem, aby ich plagát prinútil zamyslieť sa a empaticky sa vžiť do ľudí, ktorí museli utiecť pred ťažkými životnými podmienkami a následne musia čeliť dehonestujúcim klamstvám ukázaných v príspevkoch. Javy, s ktorými sa musia popasovať, som vypísala okolo dvoch postáv. Mnoho čitateľov si ani neuvedomuje, že takéto javy vedú k porušeniu ľudských práv, a ja sa im snažím ukázať spojitosti, keďže je nutné apelovať, ako ľudské práva tvoria základ demokracií, a chcem týmto spôsobom priamou formou pomôcť ľuďom ukázať, ako môžeme prispieť k jej chráneniu a neoslabovaniu, a zároveň chcem pomôcť pochopiť ľudí a vytvoriť tolerantné zázemie pre všetkých.


Dielo od Martiny Hreusíkovej nájdete nižšie pod textom.







bottom of page